ev.

Powrót Hathor

Kosmiczna bogini-matka.W niektórych wersjach mitów to ona, a nie Izyda, jest matką Horusa. W innych wersjach staje się tożsama z Izydą (i kilkoma innymi boginiami). Matka, siostra lub żona Ra. Nosiła wiele przydomków: „Oko Horusa”, „Złota Bogini”, „Bogini Niebios”, „Pani Czerwonej Góry”, „Turkusowa Pani”, „Pani Byblos”, „Pani Sykomory”. Jej imię Hathor (Het-heret, Het-Heru) oznacza Pałac/ Dom Horusa. „Złocista, przebywa w stawach pełnych ptactwa, w miejscach przyjemności”.

Bogini jest reprezentowana przez krowę – prawdopodobnie tak wyglądała na początku swego kultu. Potem, jak wiele bóstw staroegipskich, przybrała antropomorficzną formę i przedstawiano ją jako kobietę z głową krowy lub kobietę z krowimi rogami i uszami. Między rogami umieszczony jest dysk słoneczny. Jako niebiańska krowa wzniosła młode słońce na niebo.

Bogini płodności, miłości, piękna i tańca. Jej atrybutem było sistrum – muzyczny instrument, którym posługiwały się też jej kapłanki. Opiekowała się macierzyństwem i położnicami. Przez starożytnych Greków utożsamiana z Afrodytą, a przez Rzymian z Wenus. Jej świątynia w Denderze w Górnym Egipcie była wyrocznią, w której prorokowano ze snów.

Była też boginią zmarłych, Panią Zachodu. Życzeniem umierających było dołączyć do orszaku Hathor.

Akryl na płótnie + złota farba reliefowa. 50×50 cm

Kolekcja własna

Ten wpis został opublikowany w kategorii Obrazy i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>