ev.

Olejek Abramelina

Olej Abramelina opiera się na połączeniu kilku olejków. Sama nazwa wywodzi się z owianego tajemnicą legendarnego grimuaru, nazywającego się Księgą Abramelina, a napisanego przez Abrahama z Worms. Jego procedura jest oparta na Żydowskim Świętym Oleju Tanakh, który jest opisany w Księdze Exodus, przypisanej Mojżeszowi.

Zainteresowanie użyciem Oleju Abramelina zaczyna się na przełomie dziewiętnastego i dwudziestego wieku, dzięki tak znanym ekspertom okultyzmu jak Samuel L. MacGregor Mathers oraz Aleister Crowley, który zmodyfikował formułę dla Nowego Eonu. Obecnie istnieje kilka formuł tworzenia tego oleju, z czego najbardziej znane to: Abrahama, Mathersa oraz najbardziej współcześnie popularna, stworzona poprzez To Mega Theriona (Aleistra Crowley’a).

Przez ostatnie 100 lat Olejek uzyskał popularność daleko wychodzącą poza ramy Świętej Magii Abramelina1. Znalazł zastosowanie w:

 • magii ceremonialnej,
 • Thelemie
 • Eklezjastycznym Gnostycznym Kościele
 • wicca
 • poganizmie
 • zachodnim szamanizmie
 • korzysta z niego też wielu uzdrawiaczy, praktykantów Reiki, jogi, aromaterapii, tantry oraz wewnętrznej alchemii.

Crowley pisał o nim: Święty Olejek Abramelina jest Aspiracją Maga. To poprzez niego dokonuje się jego uświęcenie, aby mógł dokonać Wielkiego Dzieła. Moc jego uświęca także całą Świątynię, która reprezentuje Wszechświat Adepta…

Składniki i symbolika Olejku Abramelina

Olejek składa się z czterech substancji. Podstawą wszystkiego jest olej z oliwy. Oliwa tradycyjnie uważana jest za dar Minerwy, symbolizuje Mądrość Boga, Lotos. W niej rozpuszczone są pozostałe trzy olejki eteryczne: olej z mirry, olej z cynamonu, olej z galangalu. Crowley pisał: Mirra odpowiada Binah, Wielkiej Matce, która reprezentuje zarówno zrozumienie Maga, jak i jest smutkiem i współczuciem , jakie budzi kontemplacja Wszechświata.

Cynamon reprezentuje Tiferet, Słońce – Syna, w którym Chwała i Cierpienie są tym samym.

Galangal opowiada Kether i Malkuth, Pierwszemu i Ostatniemu, Jednemu i Wielu, jako że w tym Olejku są oni Jednością.

Olejki połączone razem reprezentują zatem całość Drzewa Życia. Dziesięć Sefirot zlewa się w czyste złoto.

Crowley podał szczegółowy przepis na stworzenie Olejku: … nie powinien zostać przygotowany z surowej mirry, cynamonu i galangalu. Próba taka stworzy jedynie brązową maź, z której nie powstanie żaden olej. Z substancji tych powinien zostać wytłoczony olej, zanim będą one mogły być połączone jako całość. Perfekcyjny Olejek jest najbardziej przenikający i subtelny.

Zastosowanie

Olejek Abramelina ma wielofunkcyjne przeznaczenie z powodu swojej uniwersalności. Głównym jego przeznaczeniem jest wspieranie maga, jogina, alchemika czy też uzdrawiacza w realizacji Wielkiego Dzieła czyli Unii z własnym Geniuszem, Bóstwem czy też Daimonionem. Po uzyskaniu tego celu adept jest nieskrępowany w realizacji swojej prawdziwej Woli, która nie ma nic wspólnego z jego ograniczonym ego. Tak wiec ze względu na uniwersalność Olejku, może on być stosowany z powodzeniem do wielu ezoterycznych i duchowych czynności/ operacji.

W magii thelemicznej Olejek jest wykorzystywany m. in. do sporządzania Ciastek Światła.

Adept sztuki ezoterycznej może go używać do wzbogacania świec (najlepiej woskowych), zarówno na zewnątrz, jak i od środka. W pierwszym przypadku rozcieramy olejek miedzy dłońmi i kładziemy je (kciukami do góry) w połowie długości świecy. Następnie wcieramy olejek, poruszając prawą dłoń do góry, a lewą do dołu. Druga metoda jest mało znana, za to gwarantuje dłuższe utrzymywanie się zapachu. Metoda jest bardzo prosta i polega na przetopieniu świecy wzdłuż knota długim rozgrzanym prętem metalowym (bez robienia otworu na wylot). Do górnego otworu wlewamy kilka kropli Olejku i świeca gotowa. Taką świecę – podobnie jak przy pierwszej metodzie- możemy używać wielokrotnie.

Olejek możemy także używać do:

 • ‘karmienia’ Mojo2 ,
 • konsekracji pomieszczeń, przedmiotów sakralnych,
 • inicjacji, egzorcyzmów i leczenia,
 • masażu leczniczego i erotycznego,
 • konsekracji czakr i wyzwalania kundalini,
 • kreślenia sigili, symbole (np. w Reiki),
 • namaszczania kamieni i kryształów,
 • Olejek także świetnie nadaje się do lamp i kominków olejnych.

Formuła Olejku została wykonana przez profesjonalistów i odznacza się dużą wibracją energetyczną, tak więc osoba stosująca nasza Olejek po raz pierwszy powinna próbnie użyć go w śladowej ilości.

OSTRZEŻENIE: Olejek nie jest przeznaczony do użytku wewnętrznego! W przypadku dostania się do oczu użyć dużą ilość wody do przemycia. W przypadku osób o skłonnościach alergicznych (skórnych) olejek w dalszym ciągu może być stosowny do wielu innych czynności.

1 Olejek był przeznaczony wyłącznie do magicznej operacji Inwokowania Świętego Anioła Stróża. Efektem tego miało być uzyskanie władzy nad czteroma Wielkimi Książętami Piekieł, a tym samym uzyskania władzy nad całymi hierarchiami pomniejszych demonów, które im podlegały.

2 forma talizmanu/amuletu stosowana w Hoodoo

Ten wpis został opublikowany w kategorii Inne i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>