ev.

Witrażyk: Zwierzę mocy – lis

Symbolika lisa w polskiej kulturze jest raczej negatywna: lis to złodziej, oszust, fałszywy pochlebca. Oddają to powiedzenia „chytry jak lis„, poznać się na „farbowanym lisie„, mieć w sercu „lisie zamiary” czy przysłowia: Na chytrego lisa jest chytrzejsza łapka. Po śmierci lisa kury nie płaczą.

Inaczej postrzegany jest lis w kulturze Azji. Chińczycy i Japończycy uznają lisa za najsubtelniejsze ze zwierząt mocy. Jest to zwierzę znające czary, mądre, demoniczne, czasami manifestujące się w formie łagodnej, czasami zaś w gniewnej, złośliwej. Lis w kulturze azjatyckiej potrafi przybierać różne postaci, a najczęściej przyjmuje formę ludzką, pięknych, młodych dziewcząt, które mogą nieostrożnych sprowadzić na manowce. W Japonii białe lisy są sługami bóstwa (kami) Inari – bóstwa płodności, ryżu, rolnictwa, przemysłu i powodzenia.

W północnej Ameryce lis był postrzegany dwojako: jako mądry dostarczyciel wiadomości (ciekawe, czy stąd wzięła się nazwa kanału informacyjnego Fox News? ), a z drugiej strony jako trikster, psotnik i oszust (razem ze swoim bliskim krewniakiem, kojotem).

Lisy jako gatunek niewątpliwie cechuje inteligencja i wysokie zdolności przystosowawcze, sprawiające, że lisy dostosowują się do zmian środowiska wprowadzanych przez człowieka i potrafią żyć zarówno w lasach, na polach i łąkach, jak i na przedmieściach miast. Ich piękne futro niestety nadal powoduje, że są przez ludzi okrutnie wykorzystywane w hodowlach zwierząt futerkowych.

Lis jako zwierzę mocy uczy zaradności życiowej, sprytu, dostosowania się do różnych okoliczności i sytuacji. Pomaga znaleźć niekonwencjonalne rozwiązanie problemu, dostrzec to, czego dotąd nie zauważaliśmy, podpowie jak użyć inteligencji i dyplomacji w miejsce siły (której akurat możemy nie mieć). W wielu sytuacjach więcej się zyska lisim ogonem jak lwim pazurem. Czasami też po prostu wspomaga o ten „łut szczęścia;)

——————————–

Witrażyk ze szkła bezbarwnego, o średnicy 12 cm. Z przewierconym otworem umożliwiającym zawieszenie. Wzór malowany farbami do szkła.

Możliwe wykonanie na zamówienie, wielkość i wzór do ustalenia

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Inne i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>